I förrgår satt jag och sorterade mina gamla datorspel och blev jättesugen på att spela "Theme Hospital". Det tog en minut att installera så jag var snabbt igång med spelandet. "Theme Hospital" designades av Bullfrog Productions och gavs ut första gången 1997 av Electronic Arts.Spelet går ut på att man ska inreda ett sjukhus, anställa personal och se till att sjukhuset sköts så bra som möjligt. Patienterna som kommer lider av diverse galna sjukdomar med namn som gelésyndrom, revbensspjäll, sjuttiotalssyndrom och turistmage.
Det roliga är att "Theme Hospital" tio år senare fortfarande är lika underhållande som när det kom. Grafiken fungerar också. Pigga och ljusa färger gör att man blir glad av att spela och tiden bara rinner iväg. Det enda jag har att klaga på är de föråldrade könsrollerna. Det finns inga kvinnliga läkare eller manliga sjuksystrar och receptionister i spelet.
Men har man överseende med könsrollerna är "Theme Hospital" ett riktigt bra spel som är lätt att hitta billigt på auktionssidor som Tradera. Man tröttnar aldrig på spelet, det går att spela om och om igen. Förresten, en charmig detalj i spelet är receptionisten som i högtalarna ropar ut knäppa saker som: "Vi ber er att inte mata ohyran, tack!"
Spana gärna in mina övriga recensioner.